Andrzejkowe Wróżby

Historia Andrzejek

Andrzejki - czekają na nie dorośli i dzieci. Dzień św. Andrzeja jest szczególnie ważny dla kobiet.
Dlaczego? Szukamy przede wszystkim odpowiedzi dotyczących miłości.
Ale skąd wzięły się Andrzejki?

linia ozdobna

Pomogę Ci w andrzejkowych wróżbach.

Andrzejkowa wróżba prosto na Twój telefon CAŁKOWICIE ZA DARMO!

Wypełnij formularz, postawię wróżbę na andrzejki i prześlę zabezpieczoną na Twój numer telefonu.

linia ozdobna

Andrzejki odprawiane są w nocy z 29 na 30 listopada. Przypadają na wigilię świętego Andrzeja. Kim on właściwie był? Andrzej to patron trzech państw - Szkocji, Grecji i Rosji. W Polsce Andrzejki po raz pierwszy obchodzone były w 1557 roku.

Andrzejki to także ostatnia okazja do świętowania przed adwentem. W wielu krajach zabawy trwają do białego rana, a kobiety wierzą, że poznany w Andrzejki mężczyzna będzie tym do końca życia.

Najczęściej Andrzejki powinno się obchodzić w gronie żeńskim. Zwłaszcza wówczas, jeśli wróżby Andrzejkowe mają odpowiedzieć nam na pytanie o zamążpójściu. Wrózyć w Andrzejki mogą sobie jednak także kobiety już zamężne lub mężczyźni. Każdy, kto szuka i potrzebuje miłości.

Tak naprawdę jednak nikt nie wie, kiedy kobiety po raz pierwszy postanowiły skorzystać z magii Andrzejek. Niektórzy historycy twierdzą, że początku Andrzejek można szacować nawet na starożytną Grecję. I może to być prawda. Skąd bowiem wzięła się nazwa Andrzejki? Już wówczas bardzo popularnym imieniem był Aner, czy Andros - dzisiejszy Andrzej. A by było ciekawiej Andrzejki oznaczały “mężczyznę”.

Kiedy jednak zaczęto wróżyć w Andrzejki? Tego też dokładnie nie wiadomo, ale ci, co zajmują się badaniami uważają, że wróżby andrzejkowe po raz pierwszy pojawiły się w czasach pogańskich. Na pewno wróżby odbywały się już od 1550 roku w wigilię św. Andrzeja. Co ważne - w Andrzejki od samego początku nie “bawiły” się kobiety zamężne. Te mogły się tylko wróżbom andrzejkowym przyglądać, ale i przy tym świetnie się bawiły.

Dowiedz się więcej: